Spejd for alle
Der blev hamret, gravet, snittet og hugget her i weekenden ved en lille spejderhytte lidt udenfor Vester Nebel.
Scout Academy gruppen, ”Spejd for alle”, var ansvarlig for dette postyr ude i den lille skov. De havde i weekenden samlet en gruppe unge med handicaps for at give dem en super fed dag.
Der bliver bygget minigolfbaner og køller, alt imens nogle er ved at forberede middagsmaden, som selvfølgelig skal laves over bål. De unge handicappede fortæller om, hvordan de normalt har maddage, hvor de hjælper til på deres kollegium - det er dog ikke normalt, at man laver maden over et bål derhjemme. Selvfølgelig spises maden udenfor, men heldigvis smager den virkelig godt. Der er også saft til hvilket Ingrid bare elsker.
Projekter der brister
Når man laver et projekt, starter man med at have en ide, og undersøger man om ideen kan virkeliggøres, og så udfører man sit projekt. Sådan er det i hvert fald i den ideelle verden, hvor alting går, som man lige planlægger det. I virkeligheden er der nok enormt mange spejdere rundt om i Danmark, der går rundt og tænker på, hvordan de kunne gøre spejderarbejdet og det at være spejder bare lidt federe. Dermed går de alle rundt med en masse ideer, som de aldrig får realiseret.
Blandt disse er der en del Scout Academy deltagere, som har været igennem et kursusforløb, og er blevet tvunget til at skrive deres ideer ned, og finde ud af, om de overhovedet kan realiseres.
De går i gang med at skrive projektdokumenter, fundraise, og skaffe deltagere. Efter nogen tid vil de fleste indse, at det er umuligt at realisere det projekt, som var plan A, enten fordi der ikke er økonomiske midler til det eller pga. de tusind andre ting, der bliver stillet som præmisser for at et projekt er vellykket. Så går de fleste ind og kigger på deres projektdokumenter og finder ud af, hvordan de kan opfylde målgruppens behov på en lidt lettere måde end først tænkt.
Ultimativ vinde i minigolf
Sådan en gruppe var den Scout Academy gruppe, som med nedskruede forventninger i weekenden alligevel formåede at lave et super arrangement for en gruppe unge handicappede. De havde penge men ingen deltagere til deres oprindelige ide, så derfor blev de nødt til at finde på noget nyt. De besluttede sig så for at give de handicappede, deres målgruppe, en friluftsdag i stedet for en friluftsuge.
Klokken 10.15 ankom fem handicappede til den spejderhytte, som det var lykkedes gruppen at få med meget få dages varsel. Dagens program blev forklaret, og de begyndte at bygge minigolfbaner sammen. Deltagerne tog virkelig godt imod opgaven. Efter middagen er det tid til det, de har forberedt sig på til hele dagen; den store minigolf turnering, hvor man vil finde dagens ultimativt bedste minigolf spiller.
Konkurrencen begynder, det holder hårdt i det lange græs. Rikke tager efter to baner føringen med 10 point foran nummer 2, men blev stærkt indhentede på den tredje bane, da den tilsyneladende var ualmindelig svær for hende. Camilla blev den heldige vinder af dagens minigolfturnering og da de skal til at hjem, fortæller Thomas vidt og bredt om hvor god en dag, det har været.
Måske ikke et Scout avademy projekt som folk taler om, men det har givet mening og både arrangørerne og deltagerne har fået noget ud af det.
Af Sophie Lauridsen