• Forside
  • Aktuelt
  • ScoutZone
  • Ledere
  • Inspiration
  • Forældre
  • Om KFUM-Spejderne
Nyt password?

MIT FØRSTE LINIEN UD BLEV EN SUCCES

Linien Ud lød for mit vedkommende som noget lidt kedeligt, da jeg hørte om det første gang. Det viste sig at være stik modsat. Det indtryk tror jeg også der var andre der fik, da Linien Ud blev afholdt i Randers i weekenden 4.-6. marts.

 

Jeg havde valgt at tage på en lang række temakurser, frem for et liniekursus og det gav mig mange færdigheder, både indenfor spejderarbejdet og i min hverdag. Dem der tog på et liniekursus fordybede sig i en bestemt aldersgruppe og fik også en masse færdigheder de kan bruge indenfor hver deres gren, og også i deres hverdag.

 

Liniekurserne var en succes

De 10 liniekurser der blev afholdt over hele weekenden var en stor succes. Materialet indenfor de forskellige grene var rigtig godt og man fik meget ud af det. Man fik en masse ting man kan tage med sig hjem i gruppen og en masse gåpåmod til at skabe nogle flere oplevelser for ens spejdere.

 

/upload/scoutzone/artikelzonen/artikler/2011/lu_randers/lu_randers_2011_1.jpg

Fotograf: Jakob Vibe

 

Temakurser for enhver smag

Temakurserne var også en rigtig stor succes. Der var noget for enhver smag man kunne tilmelde sig på. Hvert lille kursus varede et sted mellem 2½ og 5 timer. Temakurserne har inspireret rigtig mange til at tage det de lærte med hjem og arbejde videre på.

”Jeg har lært at spille guitar, og der er masser at arbejde videre på” siger en deltager på temakurset Guitarkursus.

Jeg selv var på bl.a. ”Konfliktløsning” og ”Førstehjælp”. De to kurser har givet mig rigtig mange måder at håndtere de konflikter der kan komme op i min hverdag og hvis uheldet skulle være ude ved jeg hvordan jeg skal gøre i forhold til førstehjælp. Det tror jeg bestemt også de andre deltagere har fået ud af det.

 

/upload/scoutzone/artikelzonen/artikler/2011/lu_randers/lu_randers_2011_1.jpg

Fotograf: Jakob Vibe

 

Godt læringsmiljø, det er vigtigt!

Sådan var det heldigvis også på alle kurser. Alle instruktører var veloplagte og ville virkelig lære fra sig. Selvom man var på kursus var der også tid til en pause en gang i mellem, hvor der blev serveret bl.a. frugter og kage.

 

 

Linien Ud - en kursusweekend der kan anbefales til alle!

Artikel skrevet af:

ScoutZone-journalist

 

Skrevet 15.03.2011

 
Opdateret 03.08.2011