• Forside
  • Aktuelt
  • ScoutZone
  • Ledere
  • Inspiration
  • Forældre
  • Om KFUM-Spejderne
Nyt password?

PATRULJELEDERKURSUS

PL-Skole i Aalborg Distrikt

Patruljelederkursus er et kursus hvor du lærer om arbejdet i patruljen. Du lærer hvordan du planlægger et godt patruljemøde, hvordan du holder en god instruktion og hvordan du holder  styr på din patrulje!

 

I weekenden den 27.-29. marts afholdte KFUM-Spejderne i Aalborg distrikt det årlige patruljelederkursus. Kurset fandt sted i Aalborg distrikts spejderhytte, Flamsted-Centeret, som det har gjort så mange gange før. Flamsted-Centret fungerer i mange situationer som samlingssted for distrikts børn og unge, derfor gemmer det på mange varme minder. 

 

For er man spejder eller ej…

/upload/scoutzone/artikelzonen/artikler/2009/50.jpgDe friske og velforberedte instruktører kunne fredag aften byde 26 deltagere velkommen på dette års patruljelederkursus. Deltagerne skulle henholdsvis på patruljelederkursus del 1 og patruljelederkursus del 2. Over weekenden skulle deltagerne igennem forskellige instruktioner i traditionelt spejderarbejde, så som knob, orientering, koder, førstehjælp, pionering og tovværk. Instruktionerne i diverse spejderfærdigheder skal være med til at ruste deltagerne til et fremtidigt patruljearbejde hjemme i grupperne.

 

Kinas kejser besøger Danmark /upload/scoutzone/artikelzonen/artikler/2009/kinas kejser.jpg

Lørdag aften var der dømt underholdning i stor stil. Dette års temalørdag var bygget over den kinesiske kultur. Selveste den kinesiske kejser besøgte kurset. Den kinesiske aften bød på en 5 retters menu og en masse underholdning, bl.a. skulle deltagerne lære thai zhi, skrive kinesiske tegn, lære sumobrydning og kaste med ildkugler.

 

 

Alt i alt var det en hyggelig, spændende og lærerig weekend, hvor spejderarbejdet for alvor fik lov til at blomstre om kap med den vilde natur omkring Flamsted-Centret.  

Artikel skrevet af:
 
Opdateret 01.10.2009