• Forside
  • Aktuelt
  • ScoutZone
  • Ledere
  • Inspiration
  • Forældre
  • Om KFUM-Spejderne
Nyt password?
Du er her: Ledere » Gruppen » Søg tilskud » Rejser til udlandet

Tilskud, fonde og legater

Hvis gruppen planlægger en tur til udlandet, er det ofte forbundet med en høj deltagerpris. Denne deltagerpris kan nedbringes ved at søge tilskud. Her på siden er nogle idéer til hvor man kan søge tilskud, fonde eller legater:

 

  • Sct. Georgs Gilderne
  • Det lokale menighedsråd
  • Y’s Men’s Club
  • Lions Club
  • Forening Norden, der støtter aktiviteter i Norden
  • Private fonde
  • Lokale virksomheder
  • Venskabsby-midler, hvis man besøger en af kommunens venskabsbyer
  • Det pengeinstitut, hvor gruppen har sine konti

Kig eventuelt på Internetsiderne www.legatinfo.dk, www.legatregistret.dk samt i bogen "Fundraiserguide - en håndbog for KFUM-Spejdere". Sponsorater behøver ikke nødvendigvis bestå af rede penge. Nogle sponsorer vil hellere forære brugbare ting, fx gaver til værterne, lejrtrøjer eller måske lejrudstyr til turen.

 

Undersøg, hvilke tilskud jeres kommune giver. Vær opmærksom på, at tilskudsmuligheder til udenlandsrejser ofte adskiller sig fra, hvad der gælder for lejre i Danmark. Omvendt kan der være penge at hente, hvis I skal besøge en af kommunens venskabsbyer.

Søges der midler ved private fonde eller firmaer, er der her en række gode råd:

  • Find i forvejen frem til, hvem ansøgningen skal stiles til
  • Skriv ansøgningen på gruppens eller korpsets officielle brevpapir
  • Lad grupperådsformanden underskrive ansøgningen
  • Søg penge til noget konkret, fx rejsetilskud, materialer, bespisning og særlige opholdsudgifter osv.
  • Forklar, hvad hele projektet går ud på - fx udvekslingsprojekt eller international lederuddannelse
  • Fortæl, hvem I er, og læg vægt på det væsentlige: Fx kirkeligt arbejde i forhold til menighedsrådet, børn og unge i forhold til firmaet/banken og venskabsby i forhold til kommunen
  • Vedlæg relevante oplysninger om KFUM-Spejderne i Danmark
  • Fortæl i ansøgningen, hvordan I vil orientere om de internationale aktiviteter i pressen, lokalradio og -TV
  • Ring eventuelt og uddyb den skriftlige ansøgning
  • Meld tilbage, hvordan det gik med projektet, så I kan gøre jer håb om en positiv behandling af en ansøgning en anden gang.