• Forside
  • Aktuelt
  • ScoutZone
  • Ledere
  • Inspiration
  • Forældre
  • Om KFUM-Spejderne
Nyt password?
Du er her: Inspiration » Spejderleksikon » Mongoliet » Aktiviteter » Lege » Djengis Khan

Djengis Khan stafet

Denne stafet handler om mongolen, der kommer ridende på sin hest og stopper uden for baren. Han binder sin hest til stolpen udenfor og løber ind i baren. Der tømmer han hurtigt sin drink, som er ren Djengis Khan-vodka, hvilket er meget populært i Mongoliet. Derefter løber mongolen ud i igen, løser sin hest og rider væk.

Først instrueres alle deltagere i at binde et Dick Turpin-knob. Knobet omdøbes i denne stafet til ”Djengis Khan-knobet”!

Derefter deles alle deltagere i hold af 4-6 personer, og hvert hold udstyres med et reb.
Holdene stiller op på rækker ved siden af hinanden, og ca. 5 meter foran dem står en lang rafte bundet op på to trebukke. Ved denne rafte skal hestene bindes fast, og bag raften er baren.
Den første person i rækken starter med at være hest og nummer to er mongol. Mongolen hopper op på ryggen af hesten, og de rider hen til raften. Her binder mongolen et ”Djengis Khan-knob” på raften, hvilket symboliserer, at hesten er bundet.
Mongolen løber ind i baren, tømmer glasset med vand, løber ud, løser hesten, hopper op og rider tilbage til rækken. Her bliver mongolen til hest, den næste i rækken bliver mongol, - og stafetten fortsætter!
Dem der først kommer igennem rækken, ved at alle prøver at være mongol og hest har vundet.

Variation: Drinken på baren kan udelades!
Materialer: Reb, rafter til trebukke + en lang rafte, glas eller krus og vand.