• Forside
  • Aktuelt
  • ScoutZone
  • Ledere
  • Inspiration
  • Forældre
  • Om KFUM-Spejderne
Nyt password?
Du er her: Inspiration » Arbejdstræ » Specialmærker Børn » Jeg kan selv

Specialmærket Jeg kan selv

Formålet med dette mærke er, at spejderen lærer at gøre nogle ting selv, som de har brug for til spejder og i deres hverdag derhjemme.

 

/upload/inspiration/arbtrae/maerker/jeg-kan-selv_stor.gifSpejderen skal træne praktiske færdigheder til brug i dagligdagen. Dette gøres gennem forskellige aktiviteter og ved at øve sig, når tingene alligevel skal laves.

 

For at opnå dette mærke bør spejderen gennemføre mindst 7 aktiviteter, der bredt afspejler opgaver fra hverdagen.

 

Det står lederen frit for at vælge aktiviteter, eksempelvis fra aktivitetsdatabasen.

 

Følgende 7 aktiviteter opfylder kriterierne til mærket:

  • Lære at pakke en pakke ind
  • Sy et mærke på din uniform
  • Smøre din egen madpakke
  • Pakke din spejdertaske til en tur
  • Lære at bruge en sav
  • Lave en refleksbrik
  • Samle en lygte
 

Idéer fra aktivitetsdatabasen

Der blev fundet 2 aktiviteter

  • Smøre din egen madpakke
    I forbindelse med at spejderne skal smørre deres egen madpakke til en dagstur eller udflugt, kan man tale om affald og nedbrydelighed.
  • Refleksbrik
    Lav selv refleksbrikker der kan anvendes i trafikken, og få kendskab til de grundlæggende regler for sikkerhed til fords i trafikken.

Send din ide

Udfyld formularen under send en ide og lad andre få glæde af din bedste ide.