13. oktober 2011
KFUM-Spejderne tilbyder nu lokale virksomheder en nem måde at sende en hilsen til årets kunder og samarbejdspartnere. Ved at købe et gavekort fra KFUM-Spejderne kan modtageren få det ombyttet til et juletræ. Beløbet går ubeskåret til den lokale spejdergruppe
Forhåbentlig bliver der ekstra stor omsætning hos de spejdergrupper der til december sælger juletræer til danske stuer.
I år tilbyder KFUM-Spejderne nemlig virksomheder at købe særlige gavekort fra KFUM-Spejderne som kan bruges til firmagaver til kunder, medarbejdere eller samarbejdspartnere.
Gavekortet fra KFUM-Spejderne har en værdi på 250-, og modtageren kan efterfølgende ombytte det til et juletræ hos de spejdergrupper som er med i ordningen.
Ved at købe et gavekort fra KFUM-Spejderne
støtter virksomheden spejderne gennem juletræssalget, og grupperne får dels afsat flere træer og ikke mindst mulighed for at skabe kontakt til nogle familier de ikke har set før.
Alle gruppeledere er blevet opfordret til at indsende adresse og tider for juletræssalg, hvis de vil være med i ordningen.
Læs mere om ordningen her